Co pachnie jak: lakier do paznokci/metal/pot/końskie bobki/lakier do włosów/spalony tost/puder dla niemowląt/brudne skarpetki

Do dzisiejszego posta zainspirował mnie pewien znany wpis na perfumershrine.blogspot.com w którym autor dzieli się swoimi przemyśleniami co do pewnych efektów, które dają różne składniki w perfumach. Ja dziś chciałbym zrobić polską wersje tego wpisu, w której podzielę się swoimi doświadczeniami, będzie ona co jakiś czas edytowana i poszerzana, bo jak wiadomo wciąż poznajemy nowe zapachy.


1. Zasypka dla niemowląt: Zazwyczaj idący w parze z solarno-waniliowym charakterem zapachu. Powoduje go połączenie nut waniliowych (zazwyczaj heliotropina z waniliną) i salicylanów z piżmowo kwiatowymi (ylang zazwyczaj, czasem irysowe nuty) tonami doprawionymi odrobiną mchu dębowego w celu sypkiego efektu.

2. Banan: Pojawia się często w kompozycjach z dominacją białych narkotycznych kwiatów jaśminu, narcyza, kwiatu pomarańczy, ylang-ylang, efekt banana urealnia często dodatek liści fiołka i goździka. Powoduje go obecny na wysokim poziomie w kwiatach octan benzylu a także kokosowe laktony, nuty zielone (liście fiołka np) oraz goździki. Często występuje w obecności nuty selera/laktonów, papierosów, kupy i plastiku.

3. Bandaż: Powoduje najczęściej mech dębowy który pachnie podobnie do jodyny, niektóre molekuły woody-amber takie jak amberketal/z11, amber-xtreme, ambrocenide,  kiepskiej jakości cytrusy (efekt płynu do wc) drzewa iglaste, piżmo odzwierzęce, kmin rzymski i drewna: agarowe i gwajakowe oraz czasem miód i fenolowe kwiaty takie jak: ylang-ylang.

4. Krew: Czyli nuty metaliczne. Powodowane są przez amyl vinyl ketone, którego raczej nie używa się w perfumach, także efekt może powodować nuta rabarbaru (octan styralylu), nuty ozonowe  (np. maritima) aldehydowe (adoxal, aldehyd c-9 i c-10) różano/geraniowe a także mech i słone molekuły woody amber.

5. Zapach upudrowanego brudnego ciała: Pojawia się w większości perfum w bazie (zwłaszcza kierowanych dla panów) i powodowany jest głownie przez mech dębowy oraz molekuły woody-amber, solarne salicylany i piżma w formule zderzone z landrynkowatą mdławą nutą ketonów malin. Efekt pogłębiają orientalne akcenty labdanum i wanilii.

6. Karmel: Powodowany najczęściej przez wanilinę, kumarynę/bób tonkę i etylomaltol, czasami przez benzoin, labdanum, skórę. Czasem jest słono-gorzkawy i skręca w stronę cukierków kopiko i przyprawy maggi ten efekt powodowany jest już przez inne molekuły np. Homofuronol. Nieuchwytny efekt karmelowy może dawać ambra i jej syntetyki np. ambroxan, iso e super czy amberketal/z-11.

7. Efekt nieświeżego oddechu: Patrz niżej trup.

8. Obornik: Powodują białe narkotyczne kwiaty takie jak np. narcyz, jaśmin, lilie bogate w indol i para-krezol. Innym źródłem tego zapachu jest też cybet, który zawiera sporo indolu i skatolu. W niższych koncetracjach może pachnieć winogronowo.

9. Chlebowa nuta: Pochodna nuty ,,maggi" powodowana przez molekuły ,,gorzkiego karmelu" oraz czasem związki pirazyn (tutaj efekt ryżowy) oraz nuty grzybowe. Może być spowodowany zepsuciem perfum.

10. Nuta kojarząca się z kapustą: Warzywne skojarzenia dają obecne w białych kwiatach laktony. Efekt kapustny i warzywny mogą powodować różne związki siarki (najczęsciej kryją się pod litchii, geranium i grapefruitem) jest to np. siarczek dimetylu.

11. Stary papier: Patrz zasypka dla niemowląt.

12. Koci mocz: Kwaśny, orzeźwiający miętowo-owocowy zapach kociego moczu powodowany jest przez obecny w mięcie, grapefruicie i czarnej porzeczce mercaptomethyl pentanone oraz jego pochodne.

13. Seler: Powodowany przez laktony zawarte w białych kwiatach oraz cis-jasmon. W efekcie selera w perfumach przoduje jaśmin.

14. Ser: Za efekt serowy, przypominający niebieskie pleśniowe sery i mleko odpowiedzialny jest korzeń kostowca i jego zastępniki np. costausol które stosowane są ze względu na zakaz używania kostowca.

15. Wata Cukrowa: Ten efekt pojawia się przy zastosowaniu etylomaltolu.

16. Curry: Pojawia się w zepsutych perfumach jako pochodna od maggi, obecna także w zapachach vintage gdzie używane było zwierzęce piżmo i jego rekonstrukcje, w innych przypadkach pojawia się w perfumach gdzie zastosowano kmin oraz gorzkie karmelowe molekuły. (patrz wyżej karmel).

17. Dentysta: Oud daje zawsze dentystyczny fenolowo-sterylny efekt, czasami drewno gwajakowe i nuty zwierzęce (zwierzęce piżmo, białe kwiaty oraz skóra i jej agresywne molekuły np. safraleine która pachnie podobnie do oudu).

18. Płyny do płukania: Najczęściej brak przejrzystości kompozycji, nuty piżmowo-kwiatowe oraz antranilan metylu dający charakterystyczny brudnawy kwiatowy zapach kojarzony z praniem.

19. Głowa lalki barbie: Powodowana przez gamma nonalakton.

20. Mokra ziemia: Za zapach ziemi odpowiedzialna jest geosmina, związek ten znajduje się absolucie humusu i ziemi który czasem używa się w perfumach. Ale najczęściej w komercyjnych kompozycjach pojawia się gdy zastosowano cashmeran. Czasami powoduje go również paczula i jej frakcje oraz molekuły woody-amber i nuty irysowe.

21. Kupa: Występuje najczęściej w perfumach jako końskie parujące na upale bobki. Powodują ją białe kwiaty takie jak jaśmin i narcyz zawierające indol i para-krezol oraz związki siarki ( disulfid i trisulfid dimetylowy). Kupa ludzka nie występuje w perfumach jej głównym składnikiem jest kwas masłowy, związki siarki, para-krezol i skatol oraz trupie jady (patrz niżej trup).

22. Marker: Najczęściej jest wynikiem zepsucia perfum. Czasem octan linalilu w dużych dawkach może powodować zbliżony efekt oraz związki fenolowe takie jak para-krezol oraz benzaldehyd i alkohol benzylowy o marcepanowej nucie.

23. Ryba: W rybach znajdują się śladowe ilości obrzydliwie trupio, brudno-intymnie cuchnącej trimetyloaminy, nie używa się jej w perfumach. Inne molekuły występujące w rybie to siarczek dimetylu, methional i methyl heptanoate. Ten efekt może powodować w perfumach zderzenie kwaśnej rabarbarowej metalicznej zieloności (octan styralylu, filbertone) cytrusów ( pomarańcza, mandarynka) nut ozonowych/ogórkowych, liści fiołka i solarnych salicylanów.

24. Landrynki: Bardzo często pojawiajacy się efekt landrynek w perfumach powodowany jest przez ketony malin i dulcinyl. Mają mdły, cukrowy, malino-pochodny zapach.

25. Benzyna: Powodują ją 3 różne żródła. Pierwsze to nuta liści fiołka znana z Fahrenheita. 2 Źródło to paczula i molekuły woody amber o paczulowym spektrum np. ambrocenide. Natomiast 3 źródło to białe kwiaty w szczególności jaśmin który zawiera pewne substancje z grupy siarkowej i azotowej (np. cyjanek benzylu i phenylacetaldoxime) o zapachu plastiku/rozpuszczalnika/benzyny/chińskiego sklepu. Są bardzo silne i bardzo zdominują profil zapachowy jaśminu.

26. Zwłoki: W padlinie znajduje się bardzo dużo rożnych molekuł w tym indol który stanowi ok 25% zapachu trupa. Ponadto charakterystyczne dla padliny są też aminy biogenne, para-krezol i kwasy ale to nie one stanowią ten niepokojący akord śmierci wyczuwalny w pewnych perfumach. W padlinie znajdują się niewielkie ilości molekuł takich jak: toluen, etylobenzen, metylobenzen, ksylen, i inne. Substancje te posiadają niesamowitą projekcje i zapach przypominający mocno jaśmin i wyroby gumowo-plastikowe oraz rozpuszczalniki np. butapren. Ponadto nieczyste skojarzenia z rozkładającą się materią organiczną dają nuty z grupy miodowej i cynamonowej takie jak labdanum, cynamon i niektóre molekuły mające brudnawy podton (np. allyl cyclohexyl propionate, bourgeonal) oraz
np. zbyt młoda ambra i cybet.

27. Gaz uchodzący z kuchenki: Do gazu dodaję się substancje o nazwie tetrahydrotiofen, ma charakterystyczny zapach który można określić jako kapusta z benzyną. Podobną warzywną nutę może dawać siarczek dimetylu obecny np. w geranium i róży.

28.  Klej: Przypomina zapachem niedojrzałego banana i sklep meblowy. Za ten efekt odpowiedzialne są nuty aldehydowe i zielone przede wszystkim hexanal. Inny aspekt kleju typu butapren posiada jaśmin i inne podobne do niego białe kwiaty. Nuta jaśminowa obecna jest także w żywicy styrax.

29. Winogrona z grupy labrusca: To jest tzw. akcent indoliczny. Powodują go niektóre związki azotowe w białych kwiatach takie jak: indol i antranilan metylu oraz syntetyczny acetylonaftalen ( oranger crystals). W wyższych stężeniach przechodzą w zapach obornika i zwierzęcych fekaliów, kreozotu oraz naftaliny (są to kuzyni naftalenu). Pojawia się głownie w jaśminie, kwiecie pomarańczy, gardenii i czeremsze oraz cybecie.

30. Gorzka zieloność: Charakterystyczna powszechna w wielu perfumach gorzka zieloność, przypominająca strąki grochu, gniecioną leśną trawę ogonek banana i paprocie powodowana jest przez związki z grupy pirazyn obecne w galbanum, liściach owoców cytrusowych i w śladowych ilościach w kwiatach (kwiat pomarańczy, narcyz, konwalia). Zielony efekt może dawać także molekuła stemone i liście fiołka oraz ich pochodne molekuły np. undecavertol czy methyl octine carbonate. Efekt może przypominać lakiery do włosów i salony fryzjerskie.

31. Tłuste włosy: Patrz wyżej ser i landrynki.

32. Lakier do włosów: Pojawia się często w perfumach które są kwiatowe i retro. Charakterystyczną ich nutą jest występowanie alkoholo-podobnej nuty unoszącej się nad zawiesistym kwiatowym bukietem. W tym akordzie możemy wyróżnić ostre zielone galbanum, nuty żywiczne (np. tolu, styrax) oraz malinowe ketony no i kwiaty. W nowocześniejszych kompozycjach alkoholizowany ,,spirytowy"/lakierowy efekt często daję nagromadzenie agresywnych molekuł woody amber które powodują że alkohol podczas naniesienia kompozycji agresywnie wybija się na pierwszy plan niczym w.......lakierze do włosów.

33. Miód: Powoduje go najczęściej zwierzęce piżmo oraz kwas fenylooctowy i jego pochodne. Balsamiczny efekt podobny do miodu daje często labdanum, styrax i tolu oraz cynamon cassia oraz czasami indol i para-krezol.

34. Konie: Patrz wyżej kupa.

35.  Por: Patrz wyżej uchodzący gaz.

36.  Melon/arbuz/ogórek: Symbol lat 90 i zapachów wodnych. Powodowany najczęściej przez wodne molekuły takie jak np. calone oraz czasami przez nuty liści fiołków i ich molekuły ( patrz gorzka zieloność).

37.  Efekt zimnego metalu: Powodują molekuły ozonowe oraz metaliczne ( patrz wyżej krew).

38. Podkłady kolejowe: Często jako akcent indolo-pochodny w białych kwiatach w przedawkowaniu. Powodowany przez antranilan metylu który w dużej dawce pachnie bardzo nieprzyjemnie podobnie do kreozotu, w niskich stężeniach efekt przechodzi w stronę winogron i prania.

39. Grzyby: Charakterystyczny dla rodziny grzybów jest amyl vinyl carbinol. Ponadto składnik występujący w gardenii o nazwie cis-3-hexenyl tiglate ma podobny profil zapachowy i pachnie grzybowo.

40. Lakier do paznokci: Patrz banan i klej. Octanu etylu w perfumach używa się bardzo rzadko.

41. Zmywacz do paznokci: W perfumach nie używa się acetonu. Ale efekt może powodować przedawkowanie agresywnych molekuł woody amber, owocowe-bananowe akcenty oraz niektóre molekuły takie jak np. cyclopidene.

42. ,,Stara baba": Może powodować wszystko. Każdemu kojarzy się inaczej.

43. Brzoskwinia: Gamma undecalactone jest bardzo powszechnie używanym związkiem np. w kompozycjach białokwiatowych z jaśminem. Nadaję nieprzejrzystej, dusznawej brzoskwiniowej nuty, która często nie jest wymieniana w składzie, ponadto zapach brzoskwini mają też molekuły nie będące koniecznie laktonami np. veloutone używane często w kompozycjach jaśminowych, nowoczesnych i stereotypowo kobiecych.

44: Żelki: Patrz landrynki ( aromat) i kupa albo trup ( żelatyna).

45. Ciastolina play-doh: W perfumach z nią kojarzonych występuje zawsze heliotropina, wanilina, kumaryna i aldehyd anyżowy które są dodatkiem aromatyzującym ciastolinę w charakterystyczny quasi-waniliowy sposób.

46. Popcorn: Powodują go związki z grupy pirazyn.

47. Ryż jaśminowy: Zapach ryżu powodując związki z grupy pirazyn. Jaśminowy ryż posiada pewien akcent indolu nadający mu jaśminowej nuty (patrz też winogrona).

48. Puder sypki do twarzy: Najczęściej mech dębowy+ołówkowe drewno cedrowe ( jałowiec wirginijski) w połączeniu, czasem z dodatkiem irysa i marchewki.

49. Efekt różano-jabłkowy: Powodują go ketony różane tzw. damascony i damascenony oraz ich zastępniki. Posiadają charakterystyczny zapach dla róż i owoców szczególnie zielone jabłka, borówki amerykańskiej i czarnej porzeczki.

50. Przypalone tosty: Najczęściej przypalony efekt w perfumach kreują nam związki z grupy pirazyn, prawdziwa spalenizna białkowa jednak pachnie głównie związkami z grupy amin biogennych o obrzydliwym zapachu np. amoniak, trimetyloamina i trupie jady.

51. Akcent pomidorowy: Najczęściej siarczek dimetylu, czasami nuty zielone, trawiaste np. cis-3-hexenol lub triplar.

52. Efekt słonej skóry: Mech dębowy powoduję efekt związany z naszą skórą, opaloną lub spoconą, słoność pogłębiają molekuły woody amber takie jak np. z-11, amberxtreme i ambroxan. Pewne słone aspekty posiada także aldehyd anyżowy, cis-jasmon czy związki gorzkiego karmelu (zapach typu maggi) efekt podobny często do kropel na żołądek które pachną w ten sposób.

53. Brudne skarpetki: Powodują często nuty owocowo-zielone kwaśne z grupy jabłek i gruszek. Owocowe molekuły to często izomaślany i izowaleriany często o podtonie kwasu izomasłowego i izowalerianowego, które odpowiedzialne są za obrzydliwy smród naszych stóp. Ponadto w brudnych skarpetkach występują także substancje z grupy pirazyn. Efekt może też powodować często korzeń kostowca i labdanum oraz mech dębowy.

54. Krem do opalania/gorący piasek: Ten ,,luksusowy" słodki i kosmetyczno-solarny efekt nadają nuty z rejonów kokosa, wanilii i bobu tonki w akompaniamencie kwiatów ( ylang głównie) i salicylanów. Głównym składnikiem kremu do opalania Ambre Solaire był salicylan benzylu zaś w Coopertone królował gamma-nonalakton. Chcesz efekt plaży i solarnego gorąca w perfumach? Zastosuj w formule salicylany, żywice benzoesową oraz bergamotkę.

55. Pot: Efekt niemytej przez miesiąc pachy może powodować przesadne nagromadzenie agresywnych molekuł woody amber a także mech dębowy i kostowiec. Zwierzęce piżmo oraz drewno gwajakowe mogą dać obraz hybrydy potu i moczu wsiąkające w obicia kinowych stuletnich siedzeń. Molekuły gorzkiego karmelu o profilu zapachowych maggi mają nutę którą możemy kojarzyć z zepsutymi perfumami albo z potem i moczem. Charakterystyczny akcent potu posiada wiele owoców np. grapefruit czy czarna porzeczka z kocim akcentem mogącym kojarzyć się z potem oraz jabłko mogące dać efekt spoconych stóp. Efekt potu pojawia się często równocześnie z lakierem do włosów i upudrowanym brudnym ciałem, bardzo powszechny w zapachach kierowanych dla panów.

56. Kostka do kibla: Ulubiony temat ,,męskich" perfum, Współwinny jest dihydromyrcenol a także aldehydy alifatyczne ( c-9, c-10, c-11, c-12).

57. Mocz: Kwintesencją moczu jest zwierzęce piżmo i gwajak oraz drzewa iglaste. Efekt moczu daję często ylang-ylang oraz kwiaty bogate w para-krezol i nuty fenolowe.

58. Ciepłe mleko/budyń: Najczęściej etylomaltol oraz słodkie waniliowe nuty w towarzystwie irysowych iononów.

59. Wino: Najczęściej molekuły gruszki i np. różne estry z grupy octanów czy izomaślanów posiadają charakterystyczną winną jakość. Efekt mogą powodować akordy śliwki, brzoskwini. Niektóre wina z winogron labrusca mają w spektrum zapachowym antranilan metylu oraz indol, który także są charakterystyczne dla tanich napojów winopodobnych.

60. Pleśń/stęchlizna/lochy/stęchła gąbka do naczyń: Niewielkie podobieństwo powoduje mieszanka nut ziemistych i grzybowych, paczuli oraz czasami użycie zepsutych składników w których wyczuwa się brudne nuty zjełczałego masła. Za typowy zapach pleśni odpowiada 2-metylo izoborneol, geosmina, pirazyna, kwas masłowy i amyl vinyl carbinol. Pojawia się często w domach po powodziach, w pralkach i na gąbkach do naczyń. Często mylony przez ludzi z zapachem impregnatów do drewna.

61. Palące się w nosie włosy/duszenie/efekt amoniakalny: Często stosowany w perfumach trik. Polega na przedawkowaniu agresywnych molekuł woody amber i ambroxanu do stopnia aż zapach stanie się ciężką duszącą siekierą, często z mocnym alkoholowym wejściem ( patrz lakier do włosów). Efekt ten może powodować lakton brzoskwiniowy (gamma-undekalaton) oraz aldehydy alifatyczne.




Komentarze

Prześlij komentarz